ابتکار شهید خرازی در فرماندهی جنگ تلفیق مدیریت فرهنگی با نظامی بود - لاله های عاشق

لاله های عاشق
ورود شما به لاله های عاشق را خیر مقدم عرض می نماییم.
به دلیل بروز بودن سایت لطفا از سایر صفحات وب هم دیدن نمایید.

تبلیغات هزینه نیست بلکه زمینه سازی برای معرفی وب خود به دیگران و درآمد زایی برای شماست .

تبلیغات


ارسال شده در یکشنبه ۱۳۸٩/۱٢/۸ ساعت ۱:٥۳ ‎ب.ظ توسط مرتضی

خبرگزاری فارس: یک جانباز 70 درصد با بیان اینکه نظرات‌ نظامی شهید خرازی برای فرماندهان رده بالاتر حائز اهمیت بود، گفت: ابتکار شهید خرازی در فرماندهی جنگ تلفیق مدیریت فرهنگی با نظامی بود.


سردار کریم نصر اصفهانی، هم‌رزم شهید حسین خرازی در گفت‌گو با خبرنگار ایثار و شهادت باشگاه خبری فارس «توانا» در خصوص دیدارش با شهید خرازی اظهار داشت: سال 1360 در عملیات طریق‌ القدس به عنوان فرمانده یکی از گردان‌های لشکر امام حسین علیه السّلام برای اولین بار با شهید خرازی آشنا شدم.

وی صداقت و صفای باطنی را از خصوصیات بارز شهید خرازی خواند و افزود: شهید خرازی به عنوان فرمانده، افرادی را که در کنارش فعالیت می‌کردند، نه‎تنها از منظر و جایگاه فرمانده لشکر با آنها برخورد نمی‌کرد بلکه بسیار صمیمی و دوستانه با زیردستان خویش صحبت می‌کرد که البته قاطعیت لازم را در زمان انجام عملیات‌ها نیز از خود نشان می‌داد.

•••به ادامه مطلب بروید•••


نصر اصفهانی تصریح کرد: شهید خرازی در بحث کادر‌سازی معتقد بود که باید به نیروها اعتماد کرده فرصت لازم را در اختیار آنها قرارداد تا به رشد و پیشرفت برسند. از این‌رو لشکر امام حسین علیه السّلام یکی از لشکرهای محوری و تعیین کننده به‌شمار می‌رفت و شخص شهید خرازی در ارتباط با مباحث مدیریتی از جهت فرهنگی، بسیار تأثیر گذار بود.

فرمانده تیپ 44 قمر بنی‌هاشم با بیان اینکه شهید خرازی کارهای باقیات الصالحاتی از خود بر جای می‌گذاشت، ادامه داد: زمانی که افرادی کنار وی به شهادت می‌رسیدند، او به فکر این بود که سریعاً اشخاص دیگری را جایگزین آنها کند تا مبادا روند عملیات کم‌رنگ جلوه داده شود از این رو با قدرت و قوت ادامه پیدا کند.

وی خاطرنشان کرد: شیوه مدیریت شهید خرازی باعث شد از ذخایر موجود برای آینده نظام که شامل مسئولیت‌ها و دستگاه‌های مختلف می‌شد، استفاده بهینه شود لذا تفکر عمیق، اعتقاد و اعتماد بالای این شهید به نیروهای تحت فرمان خویش منجر به بروز توانمندی‌های آنها در عرصه‌های گوناگون می‌شد.

* شهید خرازی همواره در جمع‌آوری اطلاعات پیش‌قدم بود

نصر اصفهانی با تأکید بر اینکه باید در طراحی عملیات‌های مهم، انسان نسبت به ابعاد و مباحث گوناگون آن اطلاعات و آگاهی کاملی داشته باشد، ابراز داشت: شهید خرازی همواره در مباحث شناسایی افراد، جمع‌آوری اطلاعات و حضور در صحنه جنگ از بسیاری از افراد پیش‌قدم بود.

وی عنوان کرد: شجاعت این شهید برای بیان حقیقت واقعاً زبانزد عام و خاص بود چرا که در عملیات‌ها، سرنوشت افراد مطرح بود بنابراین شهید خرازی با هیچ مقامی رودر‌بایستی نداشت و سخن خویش را با استدلال و محکم اما به‌گونه‌ای بیان می‌کرد که فردی از آن رنجیده‌خاطر نشود.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر اصفهان در ادامه اضافه کرد: تدبیر بسیار بالای شهید خرازی به گونه‌ای بود که طرح‌های وی در مرحله اجرا با مشکل مواجه نشود و نظر شهید خرازی میان نظرات فرماندهان رده بالاتر، بسیار مؤثر، راهگشا و تعیین کننده بود که این از عنایت خداوند به شمار می‌رفت و وی هیچ‌گاه نمی‌خواست نامش در جایی مطرح شود لذا امروز ما کمترین سخنرانی را از او شاهدیم.

* اطاعت‌پذیری و ولایت‌مداری شهید خرازی در حد اعلی بود

وی در خصوص ولایت‌مداری این شهید گفت: اطاعت‌پذیری و ولایت‌مداری شهید خرازی در حد اعلی بود و امام خمینی(ره) را نائب به‎حق امام‌ زمان ارواحنا له‌ الفداء می‌دانست و آیه «اطیعوا الله و ‌اطیعوا‌ الرسول و اولوا الأمر منکم» را به‌ زیبایی بیان می‌کرد و معتقد بود که ما بایستی مطیع امر ولایت فقیه باشیم و علاوه بر عمل در سخنان خویش نیز این‌گونه رفتار می‌کرد.

نصر ‌اصفهانی در پایان با اشاره به شهادت بسیار زیبای شهید خرازی بیان داشت: زمانی که وی در جریان عملیات کربلای 5 مجروح شد، به نیروها می‌گفت: مرا در کنار شهدای کربلای 5 به خاک سپارید! که بنابر خواسته خود شهید، او را در گلستان شهدای اصفهان دفن کردند

مرتبط:
خاطراتی از دستی که آسمانی شد

پس تو به چه دردی می خوری خرازی؟

گزارش تصویری از تشییع پیکر پاک شهید حاج حسین خرازی

سخنرانی منتشر نشده شهید خرازی پس از عملیات والفجر4شهید خرازی, جانباز 70درصد, لشگر 14امام حسین, ولایت مداری
امکانات وب